Růženka přemítá

   Vraťme se na chvíli zpět, do doby nedávno minulé, kdy Růženka v práci sedí u počítače. Má chvilku volna, pije si džus a sjíždí Internet.
Ťukla prsty do klávesnice. Obličejíčky Růženčiných virtuálních přátel, uvězněných v těsném prostoru ikonek standartních rozměrů hledí nepřítomně do hlubiny místnosti. Nevidí nepořádek na stole. Ani Růženčin nový účes nevidí. Tedy - možná že nevidí. Proč by si tím měla být tak jistá?
V Síti vystupuje pod smyšleným jménem. V reálném světě pod jménem, co jí dali rodiče. Které z nich je to pravé? Občas slýchá :"Kdo jsi doopravdy?" Hm, ... doopravdy... je divné. Proč je pro všechny tak důležité?
Kdysi nevěřila, že existuje New York. Ano - mnohé o něm slyšela, viděla na obrázcích, znala z vyprávění lidí, kteří ho navštívili. Ale proč by měla uvěřit, že doopravdy existuje? Samozřejmě - zdánlivě hodně věcí nasvědčovalo tomu, že skutečně existuje. Ale přesto zůstala velice malá, ale přesto nezanedbatelná možnost, že všichni ti lidé lžou a New York není...

Bylo docela možné, že se žurnalisté, turisté a ostatní návštěvníci New Yorku po přistání na "Kennedyho letišti" náhle ocitli v rukou nemilosrdných domorodců.
"Padejte ven, smradi!", křičí domorodci, ozbrojeni pazourky, noži, luky a jedem napuštěnými šípy. Překvapení pasažéři s rukami nad hlavou klopýtají ven z letadla. "Ke zdi!", rozkazují domorodci. Pasažéři se krčí u zdi, prosí o milost. Ženy, děti brečí. "Střílet!" Pauza. Nářek dosáhl vrcholu. Domorodci potěšeně naslouchají. Jeden z nich, zřejmě Náčelník, velí: "Pohov! Zbraně k zemi!" Pazourky a nože klesnou. Výletníci slibují všechno na světě, plazí se před Náčelníkem po zemi. "Aspoň děti ušetřete!"
"Máte jedinou šanci, jak se zachránit," praví Náčelník. "Pohlédněte."
Pateticky ukáže do dáli. "Co vidíte?"
"Vidíme hory a doly. Špinavou vesnici. Potrhané chýše. Probůh - kde je Manhattan?"
"Vidíte nádherný Manhattan", praví Náčelník a přiloží jednomu z turistů nůž pod krk. "Vysoké domy, sahající až do mraků. Miliony obyvatel, auta jezdící po širokých highways. Spousta světel, tisíce obchodů a restaurací. Nádhera. Všechno funguje. A ke všemu navíc nádherný park posazený v centru města. Zapamatujte si to!"
Poněkud zasněně klesá jeho nůž z turistova krku. Ten rychle uskočí, pevně si obemkne hrdlo prsty, jako by ho chtěl ukrýt do bezpečného pouzdra. "Můj sen, " dodává Náčelník a zamilovaně hledí do dálavy, " bohužel na jeho realizaci nikdy nezůstalo dost finančních prostředků. Je to jako začarovaný kruh..."
Jeden z výletníků volá k ostatním pasažérům: "Nebojte se, všechno dopadne dobře! Já jsem tu už potřetí!", zubí se.
"Pokud uděláte to, co chceme, budete dál žít a velmi spokojeni jako tento pán, " praví Náčelník a pohladí snaživého výletníka po hlavě, "navíc každý obdržíte doopravdické dolary. Můžete si za ně nakoupit suvenýry pro své rodiny v místním obchodě. Kromě toho máte možnost zdarma nafotografovat své turistické momentky v našem fantastickém fotografickém studiu.
Vše bude v pořádku. Pokud nic neprozradíte, ovšem, to snad chápete. Pokud někdo budete tvrdit, že místo mrakodrapů tu stojí papírové kulisy v atelieru, budete nejen za blázny, protože to vám nikdo neuvěří, ale ještě navíc naše dobře organizovaná mafie zaměří neblahou pozornost na vás, vaše rodiny a široké příbuzenstvo! Zemřete ve strašlivých mukách, o to se postaráme!"
Na letišti přistává další letadlo.

   Růženka upila džus a zasněně hledí do hlubiny monitoru. Představuje si, jak se potkají dvě přítelkyně, Anna a Julie. Anna byla v New Yorku před dvěma lety. Julie se odsud právě vrátila.
"Tak jaké to bylo?", ptá se Anna.
"Trochu zvláštní, ale přeci jenom dobré," odpovídá opatrně Julie.
"Byl to šok, ne?", ptá se Anna s dvojsmyslným úsměvem.
"Eeeh, to ano." A začne vyprávět různé historky z New Yorku, podle brožurky, kterou obdržela od Náčelníka. Občas si začne přimýšlet podle vlastní fantasie. Anna ji sleduje s úsměvem. Vidí, kde se odchýlila od brožurky a kde začíná uplatňovat vlastní představivost. O co víc se Julie zaplétá do vlastních výmyslů, o to víc jsou její historky fantastičtější, mají větší spád. Julie prozrazuje svět svých snů. Všechno to, co říká, by chtěla doopravdy prožít.
   Zarazila se ve svém vyprávění. Náhle si uvědomila, co ve své horlivosti na chvíli zapomněla, totiž - že Anna byla také v New Yorku a zná náčelníka, brožurku i papírové kulisy.
"V New Yorku je přeci možné všechno..." usmívá se Anna.